FolkyTonk

Navigace

Dětská Porta

 

2004

XIV. RF Dětské Porty
Radek ZÁZVŮREK - za pořadatele

Na dvaceti místech celé naší republiky probíhala od jara do podzimu 2004 oblastní kola folk a countryové soutěže Dětská Porta, na kterých poroty vybíraly ty nejlepší interprety a autory pro republikové finále. To se uskutečnilo ve dnech 3. – 6.února 2005. Do Prahy se v těchto dnech sjelo na tři sta účastníků i se svými doprovody.

Střechu nad hlavou poskytla Porťákům již podruhé za sebou postarší, leč vcelku útulná a hlavně čisťounká ZŠ Žerotínova, do které se začali sjíždět první lidičkové již v podvečerních čtvrtečních hodinách. Soutěž samotná pak startovala následující dopoledne v obou sálech hotelového komplexu Olšanka na pražském Žižkově.

Úroveň instrumentální i pěvecká finalistů Dětské Porty se rok od roku zvyšuje, a tak i nároky na porotce republikového finále jsou vyšší a vyšší. Již „ostřílené porotcovské matadory“ Pavlu Marianovou, zpěvačku bývalého folkového seskupení Klíč a Miroslava Fišara, zkušeného vyhledávače mladých talentů a hudebního odborníka doplnili písničkářka Magdalena Brožková, hudebník Ondřej Ceé, pedagog „ve výslužbě“ a dlouholetá členka porťáckého štábu Milena Kořínková, dramaturg Zdeněk Novotný, redaktor ČT Martin Smolík, dramaturg a moderátor Zdeněk Tulis a dlouholetý ředitel Dětské Porty Tonda Unger.

Novinkou při letošní Portě byla aktuální komunikace přes mikrofon mezi soutěžícími na pódiu a mezi porotou v hledišti. Za porotu se zapojoval především Zdeněk Tulis se svým neutuchajícím humorem. Soutěžící rovněž ve velkém počtu využívali konzultace, které porotci poskytovali jednotlivcům i kapelám ihned po skončení jednotlivých kategorií.

To, že soutěžící hned od začátku výborně v soutěži „našlápli“ má na svědomí nejen jejich vlastní um, ale i výborně sehraný zvukařský tým Milana Aichingera, který finále Dětské Porty v obou sálech zvučil již počtvrté.

Porťákům a jejich doprovodům to hrálo výborně i v ZŠ Žerotínova, to však již žádný zvukař ovlivnit nemohl. Z každého školního patra zaznívala po tři večery výborná muzika, výborné „jamování“ i výborný zpěv, možná ještě lepší než na soutěžních pódiích. Bylo to nejspíš proto, že ve škola nebyla jinak všude přítomná tréma a náhodná hudební seskupení neomezovaly žádné soutěžní řády.

Realizační štáb republikového finále doznal při XIV.ročníku značných změn. Hlavním organizátorem se při nezájmu Pražské rady Pionýra o soutěž stala naplno 96.PS Veselí Medvědi z Prahy 10, která se tak či tak již mnoho let značně podílela na organizaci soutěže. Spolu s 96.PS vstoupilo do Porty hlavně mládí. No posuďte sami: šéfdramaturgovi Vojtovi je 20 let, pomocnému dramaturgovi 16, porťácký občasník „Struny“ vydávaly pod mírným dozorem středně mladé Lucky Voči také dvě „šestnáctky“ – Zuzka a Šárka, moderátorská dvojice kongresového sálu Lucka a Honza byla v průměru patnáctiletá. Konec konců i pořadatelský partner republikového finále 78.PS Skalka se s mládím také nenechal zahanbit. A je to určitě dobře, vždyť tato Porta se nazývá „Dětská“ a je určena především pro muzikální děti a mládež.

Za to, že byla na XIV.RF Dětské Porty obecně skvělá kamarádská a pohodová atmosféra a nálada však „můžou“ především sami porťáci, kteří přijeli do Prahy z celé naší zemičky a za to jim patří obrovský dík.

XIV. RF finále bylo však i ve znamení solidarity s postiženými oblastmi severovýchodní Asie, konkrétně se Srí Lankou. V rámci galavečera Porty byl benefičním koncertem nastartován projekt „Škola dětem Srí Lanky“ (viz www.skoladetemsrilanky.cz ), který je uskutečňován ve spolupráci s nadací Adra. V parádní atmosféře vystoupili bez nároku na honorář v zaplněném kongresovém sále hotelu Olšanka v den státního svátku Srí Lanky - Dne nezávislosti kromě Porťáků i takové osobnosti jako jsou Magdalena Brožková, Pavel Dobeš, Radka Fišarová, Jaroslav Hutka, Pavla Marianová, Tereza Terčová či kapela Bezefšeho.

XIV.ročník Dětské Porty je za námi a já snad můžu za všechny pořadatele RF říci, že už se moc a moc těšíme na ten příští, jubilejní XV.

Takže všem kdo mají rádi prima muziku ve stylu folk a country posíláme obrovské „AHÓÓJ !!!“. A za rok se na Vás moc a moc těšíme.

Za pořadatele RF Dětské Porty Radek ZÁZVŮREK

P.S.: všem, kteří by nám rádi poslali své postřehy, připomínky a náměty připomínám adresu, na kterou budeme rádi když napíšete: detska.porta@seznam.cz 

Vytvořeno 10.9.2013 13:42:20 | přečteno 316x | tomas.blaha
 
 

SPONZOŘI

PARTNEŘI

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

load