FolkyTonk

Navigace

Dětská Porta

 

2010

XIX. RF Dětské Porty
Radek Vrk ZÁZVŮREK - 96. PS Veselí Medvědi

Finále soutěže Dětská Porta proběhlo již potřetí v Divadle Za plotem v pražských Bohnicích, tentokrát v termínu od 29. do 31. ledna 2010.

Na úvod dovolte pár číselných shrnutí:

  • v průběhu soutěžních dní musela odborná porota zhodnotit přes 80 vystoupení
  • na pódiu své umění převedlo 220 dětských a mladých muzikantů
  • akce se aktivně účastnilo takřka 350 lidiček mladších i starších (nepočítáme li návštěvnost)
  • o celý průběh akce se staral rekordně malý počet 13 ti pořadatelů

Do republikového finále byl doporučen postup mladým hudebníků ze 17 ti oblastních kol v celé naší republice. Je to sice oproti předchozím ročníkům mírný pokles, ale i tak je to velice hezké číslo. Všem pořadatelům oblastních kol patří obrovský dík, neboť bez nich by soutěž naprosto ztratila smysl.

Přestože můžeme celkově hodnotit akci jako zdařilou, (a to nejen dle vlastního soudu, ale i dle reakcí účastníků), můžeme najít pár „škraloupů“.

Již tradičně bych sem zařadil převažující nezájem soutěžících o vystoupení svých „konkurentů“, chybějící vzájemnou podporu a v podstatě i nezájem o odborné „živé“ zhodnocení svého výkonu porotci, kteří v průběhu soutěže nabízeli své postřehy a rady. V podstatě se dá v sále vysledovat, že tento trend razí spíše než děti jejich doprovod, maminky, vedoucí výprav atd. Jako kdyby mělo platit - odehraj si své, ostatní tě nemusí zajímat, stejně jsi nejlepší, no a teď už jen půjdeme na vyhlášení výsledků (případně když se nám nebude chtít přijít, tak si o výsledky zavoláme).

S tímto přímo či nepřímo souvisí i druhý nešvar, kterým se stala kategorie „half playbacku“ v dobré víře a se skřípěním zubů zařazená do soutěžního řádu. Je to samozřejmě povinná daň době, zaměření dětí a směr, který předurčují komerční televize. Jako by u dětí začal převládat názor, že je naprosto zbytečné zvládnout instrumentální nástroj, když tuto práci zvládá nástroj elektronický, případně v té horší variantě i hudební „podkres“. Na věci je nesmutnější to, že děti v tomto mylně a chybně ujišťují především rodiče, kteří nechtějí vidět, že jejich potomek vlastně nic neumí. Další kapitolou je oblastní porotce, který takovýto „výkon“ doporučí do finálového kola.

Ale aby vše nevyznělo pouze šedivě.  Samozřejmě, že na XIX. Ročníku RF bylo k vidění a především k slyšení mnoho nádherných hudebních i pěveckých výkonů. Radostí je určitě i to, že do autorské části soutěže bylo přihlášeno 30 vlastních skladeb. Dle mého soudu je největším oceněním získat právě Autorskou Portu. A co se kamarádského a přátelského ducha týče, ten naštěstí nevymizel ze školy, kde jsme byli ubytováni a kde byl štáb organizátorů. Došlo i na parádní večerní „džemování“ a smích se ozýval dlouho do noci.

Nějaký čas se pořádáním Dětské Porty již zaobírám, ale dá se v poslední době říci, že každý novější ročník je v podstatě úplně jiný než ten předchozí. To přináší potřebu kriticky zhodnotit uplynulou soutěž a poznatky urychleně zapracovat do organizace a přípravy nového ročníku. O to se nyní u Veselých Medvědů budeme snažit, aby ten příští ročník, jubilejní XX. Byl v historii Dětské Porty ten nejlepší.

Za sebe musím přiznat, že jsem ještě v loňském roce uvažoval, že organizaci Dětské Porty pověsím na hřebík, cítil jsem únavu a „vyčpělost“. Naštěstí se na 96. PS našlo 13 „statečných“, (nebo chcete li v dobrém – magorů J ), kteří se v organizaci soutěže našli a i mě nakopli. Snad nám to pár ročníků ještě vydrží. Tímto dotyčným za přípravu a organizaci XIX. ročníku obrovsky děkuji a skláním se před jejich nasazením a výdrží. Udělali velký kus práce pro propagaci soutěže.

Závěrem si dovolím připomenout, že případní zájemci si mohou poslechnout, ale i postahovat výběry ze soutěžních dnů ve formátu MP3 na stránkách www.detskaporta.cz . 

Vytvořeno 10.9.2013 13:34:52 | přečteno 207x | tomas.blaha
 
 

SPONZOŘI

Music City enic logo Hudebnikum Delso interiery

PARTNEŘI

Praha Logo PNB Pionýr Logo Interporta Folkaliště

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

zone radio folk
load