FolkyTonk

Navigace

Dětská Porta

 

2015

Zdroj: Folktime (Džexna) 2. 2. 2015

Republikové finále XXIV. ročníku Dětské Porty se uskutečnilo v pražském Divadle Za Plotem ve dnech 30. - 31. ledna 2015. Na sobotním galakoncertě, kde mladým muzikantům zahráli písničkář Michal Horák, plzeňská bluegrassová skupina Cop a František Nedvěd se skupinou Tiebreak, byly slavnostně vyhlášeny výsledky a vítězům předány ceny. Porota (Pavel Rada, Brigita Kytka Vidimská, Vašek Koblenc, Jan Řepka a Jana Džexna Tippmanová) během dvou dnů slyšela v jednotlivých kategoriích na 90 soutěžních vystoupení finalistů z Čech a Moravy a ve velké většině to bylo poslouchání radostné.

Letos jsme se v porotě rozhodli udělit také Zlatou Portu. Získala ji za pozoruhodný pěvecký projev a osobitou autorskou tvorbu Irena Petříková z Mohelnice. Blahopřejeme všem vítězům, ale také všem soutěžícím, kteří tentokrát nedosáhli na mety nejvyšší, a přejeme si, ať jim nadšení i chuť hrát vydrží a svůj talent dále rozvíjejí. Těšíme se, že se s řadou z nich setkáme v příštím roce nejen na Dětské Portě, ale i na dalších hudebních akcích. Poděkování si zaslouží také rodiče mladých muzikantů a pedagogičtí pracovníci, kteří je vedou a podporují.


Zdroj: Jihočeský deník, autor Václav Koblenc

"Křeček čumí dementně, otráví ho decentně"...

... pod tímto titulkem vyšel 2. února 2015 článek o XXIV. RF Dětské Porty v Českobudějovickém deníku. Jeho autorem je Václav Koblenc - redaktor, editor, muzikant, ale také jeden z porotců této soutěže.  Když jsem si jej přečetl, rozhodl jsem se, že letos po skončení XXIV. RF Dětské Porty nebudu vymýšlet žádné psaní, neboť to Vašek udělal samozřejmě daleko lépe. Jeho článek hřeje, a to samozřejmě nejen Jihočechy, které logicky jako Jihočech velebí. A to ještě v době napsání článku nevěděl, že Jihočeši s i zásluhou DDM Český Krumlov z Prahy přivezli i Putovní pohár předsedy vlády za rok 2014 v oblasti Dětská Porta. Dovolil jsem si článek trochu zkrátit, snad se na mne autor nebude zlobit...                                                                                                                                                                                                                                                                     Radek Zázvůrek

V Praze se odehrálo finále soutěže Dětská Porta. Zpívalo se o lásce i čokoládě, Jihočeši získali tři ceny.

Lamentace nad muchničkami, šestiletý tramp Malý Henry i 17letá slečna, které by mohla hudební vášeň závidět i Norah Jones. Soutěž Dětská Porta a její republikové finále měla v Praze 'barvy všecky' a ještě nějaké navrch. V bohnickém Divadle Za plotem se 30. a 31. ledna 2015 potkalo několik set dětí a Jihočechům přinesla větší než malé množství radosti. Skupina JaNik z Malont zopakovala vítězství z roku 2013. Písní Pár minut zaujala tak, že jedna porotkyně si ji natočila a video zavěsila na facebook. A na to, jak děti daly Hotel California včetně předehry a dohry, by s obdivem hleděli i Eagles.

Další zlato směřuje do Strakonic. Tam se v ZUŠ učí na kytaru Rudolf Prušák a jde mu to tak dobře, že získal i cenu portálu Kytary.cz. „Asi 50 roků předtím, než jsem začal uvažovat o tom, že se narodím, vznikla v Divadle Semafor píseň Malé kotě, a tu vám teď zahraju…,“ zahlásil při svém bloku a porota pak hodnotila, že to bylo o několik tříd jinde.

Jako první písnička v pátek zazněla Bouře od Nezmarů. Jinak, jako loni, kraloval Tomáš Klus, jeho písně se sálem nesly pětkrát. Tentokrát ho ovšem co do četnosti dorovnal Čechomor a čtyřikrát si mohl divák broukat Nohavicu, Nedvěda a Nezmary. Zpíval se ale i Slunečný hrob, Nářek převozníka či píseň z pohádky Tři bratři. A ještě dvě statistické zajímavosti: objevila se jedna banjistka a osm skupin mělo baskytaristku!

Pláčů nad nešťastnou láskou, začasté s akordem A moll, se zrodilo tradičně požehnaně. Mladí prostě trpí, příklad za všechny z písně Zamilovat se do lháře od Miroslavy Volfové. „Bylo to krásný, ale už je to pryč/ zamykám srdce na tajnej klíč.“ Patnáctiletý Alan Paclík šel ještě dál, v písni přiznal, že si kvůli své milé změnil image.

Mnozí se ovšem snaží vtipkovat a daří se jim to. Julie Petříková, která chce být tatérkou v Los Angeles, nadchla hříčkou Hlodavec o sestře, jež nemá tato zvířata v lásce. „Křeček čumí pěkně dementně/ ráda by ho otrávila decentně“, a scénu, v níž sestra nebohého mazlíka rozšlápne, ilustrovalo dvojverší: „Rozbila jsem si pusu/ o tu malou hrudku hnusu.“

 U Nohavici se inspiroval René Matlášek, který se začíná prosazovat v Hollywoodu. Hlediště roztleskal při refrénu Vykřičnik, vykřičnik, vykřičnik, Ostrava! a slovy „Z důvodu finanční krize/má úředník vize/ že všechno se vrazí/ na Baníček v lize.“

 Jako vděčný terč slouží škola. V maturitním protestsongu konstatovalo Duo My, že děkuje za biflování, kapela Made by Parents veršovala: „Prý jsme na výběrový škole/ mně to spíš přijde jak minový pole“ a přidala zábavný song o celebritách z Bravíčka. Nenávist k činnosti, kterou nesnášejí všichni puberťáci, luxování, vyzpívala Kristýna Rozsívalová, s muchničkami si to rozdal Pavel Kohn: „Chopil jsem se meče/ z malých Pičurinek/ kečup proudem teče…“

 Oddíl Mláďata doprovodil píseň Prší, prší kreací se třemi deštníky, jindy se na pódiu jako talisman objevil plyšový medvěd. Kapela Jen tak zpívala o plné vaně čokolády, Kateřina Štolbová o chuti na ananas, Andrea Hekrlová oznámila, že je mimoň, načež překvapila poezií: „Můžeme uvařit vzduch hned v květu/ kouknem se do ráje klarinetů.“ Volba repertoáru ovšem přinášela i půvabné paradoxy, třeba když 11letá slečna líčila, že ta naše hospoda je pěkně stavěná.

Do škatulky úkaz spadá Jindřich Onufer neboli Malý Henry. Šestiletý člen trampské osady Štíři dorazil v širáku a hra na kytaru mu přinesla čestné uznání. Podobně nadchli klučíci Tři od skály, mj. sólem na trubku ve skladbě Johnnyho Cashe Ring of Fire.

Hodnoceno osobně, zůstává v paměti nemálo vystoupení velmi dobrých, dokonalost sester Hejdových, odpich a sezpívané sbory kapely Motýlí defekt a jedna kůže husí. Ta se dostavila, když ke klavíru sedla Irena Petříková. Nejdřív odlehčila písní Já mám rybu, kterou o svém nachlazení napsala den před soutěží, pak do písně Te Amo vpravila něhu, náboj i ztišení. A vrchol: její verze Take Me Home, Country Roads, kdy s kapelou New Status rozvolnila Denverův velehit až do šansonu a přidala mu neslyšenou křehkost. Zisk? Autorská Porta, Zlatá Porta a zlato v kategorii 15 – 19 let.

Jedna věc je na Dětské Portě jedinečná: jak si mladí navzájem fandí. A paří spolu i v noci; hudební mejdan táhli žáci jabloneckého studia Kokos a brali to od klasiky Panenka, Severní vítr a Rána v trávě přes rock'n'roll Na kolena, Nad stádem koní od But až po Dobráka od kosti či kabátí Colorado. Odpověď Míšovi Leichtovi z Copu, když se z pódia před písní Pár minut dětí zeptal: „Dáme to?“, byla jasná. Daly. A skvěle.


Vytvořeno 10.2.2015 8:07:51 | přečteno 266x | Radek Zázvůrek
 
 

SPONZOŘI

PARTNEŘI

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

load